Mandalu spēks
Mākoņkalna kultūras namā no 06. marta līdz 17. martam tika organizēta Intas Viļumas darinātā mandalu izstāde. Mandalas ir veidotas no dažādas krāsas un dzijas diegiem, katrā madalā ir iepīta sava doma un filozofija. Vārds “mandala” ir cēlies no sanskrita ar nozīmi “aplis”, un pati mandala simbolizē harmoniju, tādēļ mandalu aušana ir kā meditācija, kuras laikā cilvēks nomierinās. Dažādos informācijas avotos mandalu zīmēšanai un veidošanai tiek piedēvētas ļoti lielas spējas – šī nodarbe var palīdzēt izzināt sevi, izdomāt risinājumus sarežģītām situācijām, normalizēt sirdsdarbību un asinsspiedienu un pat atvieglot dziedināšanas procesus. Mandala ir cilvēka iekšējās būtības atainojums uz esošo brīdi. Veidojot to, cilvēks atrodas procesā un viņš ir vienot, kopā ar mandalu un dzijas pavedienu.
15.martā notika Intas Viļumas meistarklase - Diega mandalu veidošanā, ikvienam pagasta iedzīvotājam bija iespēja piedalīties to veidošanā un nedaudz izzināt sevi. Aužot mandalu izmanto kociņus, stienīšus, dažādus diegus un dzijas. Dekorēšanai var izmantot dažādas pērlītes, gan koka, gan stikla. Mandalas autors izpauž ne tikai savu iekšējo enerģiju, bet tā ir arī aizsargātāja. Austas mandalas nāk gan no Tibetas, Meksikas. Indiāņu ciltstēvs, kad piedzima dēls, auda mandalu sava bērna un savas cilts aizsardzībai. Mandalu pazina arī Latvijā un Krievijā. Par Latvijas mandalu var dēvēt ķistu (nosaukums cēlies no sieta, ko lietoja graudu izkratīšanai no salmiem). Lejaskurzemē to gatavoja no četriem vai sešiem kociņiem un pītām salmu plāksnēm. Tās tika piekārtas cita pie citas, bet pie katras plāksnes piesēja mazāku četrstūrainu vai sešstūrainu pinumu. Ķistu piekarināja pie griestiem, lai tas brīvi grieztos, pēc tā kustības sprieda par enerģētiku telpā. Savukārt slāvi veidoja mājas sargātāju no diviem sakrustotiem kociņiem un krāsainām dzijām, un krustveida pamatam vajadzēja sadalīt, izkliedēt labos, sargājošos spēkus uz visām četrām debess pusēm.
Mandalu var radīt ar vēlmi sasniegt konkrētu mērķi, piemēram, iegūt kādu materiālu lietu, atrisināt kādu problēmu vai attīstīt sevī kādu rakstura iezīmi. Parasti, veidojot mandalas, cilvēks pats nomierinās, kļūst harmoniskāks, tāpēc arī cilvēki visu laiku grib uz mandalām skatīties, jo tās ir radītas harmoniski. Līdz ar to mandala harmonizē arī apkārtējo telpu, tamdēļ ir tā, ka cilvēki skatās uz mandalām un nevar atraut acis.
Paldies pasniedzējai Intai Viļumai.
Teksta un foto autors S.Beitāne