Mūsu mājas lapas vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu valodā „cookies”)

Mūsu mājas lapas vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu valodā „cookies”), lai palīdzētu uzlabot vietnes lietošanas pieredzi, kvalitāti un nodrošinātu tās teicamu darbību.

Sākums

Drukāt

Mākoņkalna pagasts atrodas Latvijas austrumu daļā- Rēzeknes  novada dienvidos. Tas robežojas ar Kaunatas pagastu, Pušas pagastu, Maltas pagastu, Andzeļu pagastu, Andrupenes pagastu, bet pagasta ziemeļu robežu veido Rāznas ezers.

Mākoņkalna pagasts ir viens no lielākajiem Rēzeknes novada pagastiem, tā teritorija aizņem 162,84 km/2, līdz novada centram Rēzeknei ir 34 km.

Pagasts ir bagāts ar ezeriem un mežiem. Pagasta teritorijā atrodas 21 ezers, tai skaitā 1777 ha Rāznas ezera akvatorija ar 6 salām. Citi lielākie ezeri Viraudas, Salāja, Stībraiša (Stiebrāja), Ilzas, Kauguru, Ubogovas, Boltais, Soročkas, Krāku, Pārkiuņa, Maltečkas dzirn.ez., Piertnīku, Padieleits  u c. Lielākā daļa Mākoņkalna pagasta teritorijas atrodas Rāznas nacionālajā parkā. Rāznas nacionālais parks izveidots, lai aizsargātu un saglabātu dabas daudzveidību. Salāja(Solovju)ezers atrodas pie pašas Dagdas  novada robežas, tā platība kopā ar salām ir 184 ha. Kopš 1984 gada šai teritorijai piešķirts dabas parka status, patlaban Salāja ezers atrodas Rāznas nacionālā parka dabas lieguma zonā. Netālu no ezera ir senlatviešu apbedījumu un kulta vietas. Ezera krastā iekārtotas  atpūtas vietas.

Mākoņkalna pagasta Lipušku ciemats ir pagasta administratīvais un kultūras centrs. Pagastā reģistrēti 576 iedzīvotāji (dati uz 01.07.2017.,dati no PMLP, iedzīvotāju reģistrs).

Pagasta iedzīvotāji nodarbojas ar lauksaimniecību, biškopību un lauku tūrismu, te ir vairākas viesu mājas- Dana, Liepu mājas, Osmany, Rāznas pērle, Burvīgā Rāzna. Pagasta teritorijā var aplūkot pagasta kultūrvēstures pieminekļus- 13. gadsimta Volkenbergas pilsdrupas Mākoņkalnā, Zelenpoles Karātavu kalnu, Ubagovas velna akmeni, Jaunstašuļu velna pēdu, Plakano akmeni un Āžmuguru.Lai apskatītu Volkenbergas pilsdrupas, Mākoņkalnā ved ērtas ierīkotas kāpnes. Kalna pakājē atklāta piemiņas plāksne par godu Latvijas pirmās brīvvalsts prezidenta Kārļa Ulmaņa apmeklējumam 1938.gadā viņa Latgales vizītes laikā. Ievērības cienīgi ir arī Lipušku pareizticīgo lūgšanas nams un vecticībnieku lūgšanas nams. Lipuški kā apdzīvota vieta pirmoreiz minēta 1893.gadā, atzīmējot ka te ir lielākā vecticībnieku draudze Baltijā.

Katru gadu vasarā Mākoņkalna estrādē tiek svinēti pilngadības svētki un Volkenbergas pils svētki.

Pagastā dzimuši un dzīvojuši ievērojami cilvēki: literatūrzinātniece Edīte Olupe, dzejniece Olga Ors(Afanasjeva), dzejniece Irina Tarasova.

Mākoņkalna pagasta Lipuškos darbojas bērnudārzs, tautas nams, bibliotēka, Lipušku feldšeru- vecmāšu punkts, pasts, brīvā laika pavadīšanas centrs "Strops", Dabas aizsardzības pārvaldes Latgales reģionālās administratīvais Lipušku birojs un dabas izglītības centrs "Rāzna", veikali.

Jautājumus un ieteikumus sūtiet uz e-pastu: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.