Mūsu mājas lapas vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu valodā „cookies”)

Mūsu mājas lapas vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu valodā „cookies”), lai palīdzētu uzlabot vietnes lietošanas pieredzi, kvalitāti un nodrošinātu tās teicamu darbību.

Folkloras kopai “Mākoņkalns” 40

Drukāt

Kod es radzu Rāznas krostus,

Ilgas azardzelmē sleid.

Līkās sirds tur mīru rostu,

Kod jō dzeļmē zvaigznis speid.

                           Azars Rāzna, esi pērle,

                          It kai azarzeme masta.

                          Rōdōs, princeseite daile,

                          Tovā atblōzmā teik nasta.

Senūs, vacūs laikūs siermūs,

Krosta molā calta pils.

Līcinīks ir laiku dryumūs,

Niu viers viņas, debess zyls.

                            (J. Cakuls)

Īpaši pacilātā noskaņojumā, pozitīvā un skanīgā gaisotnē š.g. 21.maijā Mākoņkalna folkloras kopa nosvinēja pastāvēšanas 40 gadu jubileju. Mākoņkalna virsotnē pulcējās Rēzeknes novada folkloras kopas, folkloras kopas no Krāslavas novada, īpašie viesi – Rēzeknes novada Kultūras nodaļas vadītāja I. Pleikšne, Kaunatas pagastu apvienības vadītājs J. Aleksāns, Mākoņkalna pagasta pārvaldes vadītājs S. Bašmakovs, R. Kalvis, S. Šķesters un citi folkloras kopas draugi un atbalstītāji, kuri nenobijās no lietus un atbrauca sumināt jubilārus. Pasākuma vadītāja, kopas dalībniece I.Trūle, dalījās atmiņās par folkloras kopas dibināšanas vēsturi, kopā pavadītajiem sūrā darba un jautrajiem atpūtas brīžiem. Stāstījumu caurvija jubilāru un viesu skandētās tautasdziesmas, tika iemūžināti kopā būšanas mirkļi fokloras kopas pastāvēšanas laikā.

Koncerta sākumā uzstājās jubilāre- Mākoņkalna folkloras kopa. “Kopš seniem laikiem šeit ir latgaļu zeme- Rāznas viļņu izauklēta, rudzupuķu vainagiem apvīta. Te ir tik daudz tautasdziesmu, ka bārenīta, lopus ganot, tās ver kā zemenītes smilgas stiebrā. Te izskan tautasdziesma no senām vasarām... rijas dūmos nokvēpusi, izmirkusi asarās”. Mākoņkalna folkloras kopas dziedātājas gremdējās atmiņās par tālo 1982. gadu, kad kopas sastāvā dziedāja dalībnieces, kuras visas ir aizsaulē un dzied dziesmas Debesu Tēva godam. No pirmā sastāva ir palikušas divas dalībnieces- Janīna Vaļuma un kopas vadītāja Zigfrīda Laizāne. Laiki iet, dziedātāju sastāvs mainās, vecos dziedātājus nomaina jaunā paaudze- gan dziedātāji, gan dancotāji- pavisam 36. Cilvēks bagāts kļūst ne tikai no materiālajām vērtībām, bet arī no garīgajām. Mākoņkalna folkloras kopa ir tas laika dzinulis, kas dzied ne tikai tautasdziesmas, bet aktīvi darbojas savā draudzē. Maija dziedājumi Dievmātes godam pie ceļmalu krustiem, psalmi, svētdienu Svētās Mises draudzes baznīcā, kāzu vārti un vēl, un vēl...Un tā 40 gadus Mākoņkalna pakājē skan dziesma.

Koncertu kuplināja arī vieskolektīvi- Dricānu folkloras kopa “Bolta vīšņa”, vad. Ēriks Čudars, Ozolaines folkloras kopa “Zeiļa”, vad. Ināra Blinova, Ilzeskalna folkloras kopa, vad. Anna Višķere, Rogovkas etnogrāfiskais ansamblis, vad. Anna Garanča, Verēmu folkloras kopa “Vōrpa”, vad. Anna Višķere, Dagdas folkloras kopa “Olūteņi”, vad. Inta Viļuma un Andrupenes folkloras kopa “Sovvaļnīki”, vad. Aija Vaičule.

Jubilejas pasākuma noslēgumā tika nolasīts vēstījums no 13.gs. par Volkenberga pils pilskungu, pilskundzi un trim meitām- Rozi, Lūciju un Mariju. Katrai fokloras kopai no lādes, kas bija novietota uz skatuves, vajadzēja izvilkt trīs lietas- krustiņu, rozes ziedu un sveci, un atminēt, kurai no meitām katra lieta pieder. Laimīgo lozi- pārsteiguma balvu un Volkenberga pils atslēgu izvilka Dagdas folkloras kopa “Olūteņi”.

Dūd maņ, Rāzna, dzeivis ceļam krūzi,

Kurā debesis un zeme speid!

Liktiņ, kai pats gribi, mani grūzi,

Izviļkšu vyslaimeigōkū lūzi-

Mōkūņkolnam sūplōk vogu dzeit!

  • Vējāns)

Jubilejas pasākuma izskaņā visi dalībnieki tika aicināti uz kopdziesmu “Aiz azara bolti bārzi”.

Mīļās folkloras kopas “Mākoņkalns” dalībnieces- Janīna, Vanda, Inga, Inta, Elga, Skaidrīte, Lilija, Regīna, Leontīna! Lai jūsu mājās pie saimes galda vienmēr skan tautasdziesma! Lai protam pārmantot un nodot nākamajām paaudzēm visu to, kas bija svēts mūsu senčiem! Lai Rāznas ezera viļņu aicinājums un sirmais Mākoņkalns dod spēku jauniem piedzīvojumiem un izaicinājumiem! Lai sapņi piepildās!

                           Mākoņkalna folkloras kopas vadītāja Ināra Smirnova