Sēņu diena “ Nāc ar savu lielo sēni uz Lielo Liepukalnu”

Drukāt

19.augustā Dabas aizsardzības pārvalde aicināja visus gribētājus uz sēņu dienai veltītu izglītojošu pasākumu. Sēņošana ir ikgadēja un plaši izplatīta nodarbe daudziem Latvijas iedzīvotājiem. Lielākajai daļai sēņošana ir lielisks atpūtas veids. Arī mēs devāmies ar bērniem uz Lielo Liepukalnu izzināt, izpētīt kādas tad sēnes aug mūsu mežos.

Sēņu dienu ievadīja mikologe Diāna Meiere stāstot par izstādītajām sēnēm - gan visbiežāk lasītajām ēdamām un droši nosakāmām, gan reti vāktām sēnēm. Latvijā līdz šim ir konstatētas apmēram 4 100 sēņu sugu, no kurām apmēram 1100 ir cepurīšu sēnes, ap 120 – piepju sēņu, bet ap 50 dažādu pūpēžu sēņu sugu. Pārējās sēnes ir galvenokārt dažādas mikroskopiskās sēnes, kuras izraisa augu, dzīvnieku un cilvēka slimības vai sastopamas dabā – gaisā, ūdenī un augsnē. Latvijā kā ēdamās sēnes ir uzskaitītas vairāk kā 300 sēņu sugas, bet vairāk kā 30 sēņu sugas ir indīgas. Uzzinājām, ka ar sarkanlapiņu tīmekleni, Šveinica filceni un cinobrsarkano piepi un vēl daudzām citām sēnēm var lieliski krāsot dziju.

Ierastajai sēņu smaržai pa starpu brīžam varēja sajust arī specifisku smārdu, kas nāca no turpat pasākumā vietas tuvumā atrastiem zemes taukiem. Kā noskaidrojās, tos mēdz izmantot imunitātes stiprināšanas preparātu gatavošanai.

                                                                                Brīvā laika pavadīšanas centra “ Strops” vadītāja Līga Kalve