Mūsu mājas lapas vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu valodā „cookies”)

Mūsu mājas lapas vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu valodā „cookies”), lai palīdzētu uzlabot vietnes lietošanas pieredzi, kvalitāti un nodrošinātu tās teicamu darbību.

Lauksaimniekiem

Drukāt

Par ES maksājumiem no 2015. gada.

 

        No 2015. gada tiks ieviests jauns maksājums par klimatam un videi labvēlīgu lauksaimniecības praksi jeb zalināšanas maksājums, kas būs cieši sasaistīts ar vienoto platības maksājumu (VPM). Saimniecībām būs obligāti jāpilda zaļināšanas prakses, lai saņemtu VPM un zaļināšanas maksājumu. Ja tas netiks darīts, zaļināšanas maksājums tiks samazināts vai netiks izmaksāts. Saskaņā ar zalināšanas praksēm, lauksaimniekam jānodrošina kultūraugu dažādošana, jāizveido un/vai jāuztur ekoloģiski nozīmīgas platības un jāsaglabā ilggadīgos zālājus. Zaļināšanas maksājumu  automātiski saņems bioloģiski saimniekojošas saimniecības un zaļināšanas prakses neattieksies uz ilggadīgo stādījumu platībām.

        Lai saņemtu 2015. gadā zaļināšanas maksājumu pilnā apjomā, lauksaimniekiem jau tagad jāiepazīstas ar jaunajām zaļināšanas prasībām, jo ziemāju sēja sāksies jau tuvākajā laikā.

Avots: www.zm.gov.lv

AKTUĀLI -   Cūku turētājiem

         Dzīvnieku novietnei, visu vecumu cūkām, kuras tiek turētas saimniecībā, kaut arī pašpatēriņam – jābūt reģistrētām LDC datubāzē.

       Ja pērk sivēnus, kaut arī vienu savam pašpatēriņam, sivēniem ausī jābūt   krotālijai ar tās  novietnes reģistrācijas numuru, no kuras tiek pirkts un dzīvnieku pārvietošanas deklarācijai.

      Obligāti jāsniedz ziņas par nopirktiem sivēniem LDC – „Kopsavilkums par cūku kustību”.  Kopsavilkumu par cūku kustību ganāmpulkā sūta: iegādājoties sivēnus, tad uz  1. jūliju un uz 1. janvāri.        

        Sakarā ar to, ka palielinās Āfrikas cūku mēra izplatība, ir paplašināta ārkārtējās situācijas ĀCM skartā teritorija un ieviesti stingrāki biodrošības pasākumi, kurus  ievērojot dzīvnieku turētājs var pasargāt savus dzīvniekus no saslimšanas.

ĀFRIKAS CŪKU MĒRIS (ĀCM)

       Tā ir ļoti lipīga infekcijas slimība. Ar šo slimību var slimot jebkura vecuma  cūkas – gan mājas, gan mežacūkas. Šo slimību izplata slimās cūkas un  šķietami veselās cūkas, kuras ir vīrusa nēsātājas. Slimību vīruss saglabājas sasaldētā gaļā vairākus gadus, sālītā gaļā līdz 310 dienām, cūkgaļā un žāvējumos līdz 6 mēnešiem, augsnē vairāk nekā 6 mēnešus, dzīvnieku līķos saglabājas līdz 2 mēnešiem. Vīruss iet bojā 70° C temperatūrā.

       Slimības pazīmes: paaugstinās ķermeņa temperatūra (40,5-420C), dzīvnieks mazkustīgs, tam salst, atsakās no barības, izpaužas vemšana, caureja, uz ādas gurnu iekšpusē, vēdera, kakla un auss pamata veidojas zemādas asins izplūdumi. Ja uz tiem  uzspiež, nepazūd. Novēro grīļīgu gaitu, pakaļdaļas paralīzi.

Šī slimība nepadodas ārstēšanai.

       Ja ir aizdomas, ka dzīvnieks ir saslimis, nekavējoties jāziņo vetārstam, vai arī var zvanīt uz  PVD ĀCM „karstais telefons” – 20260400 katru dienu no plkst. 8:00 līdz plkst. 21:00

Avots:www.zm.gov.lv

Informāciju sagatavoja LLKC Rēzeknes nodaļas lauku attīstības konsultante Valija Jekimova