Mūsu mājas lapas vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu valodā „cookies”)

Mūsu mājas lapas vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu valodā „cookies”), lai palīdzētu uzlabot vietnes lietošanas pieredzi, kvalitāti un nodrošinātu tās teicamu darbību.

Līgošana Mākoņkalnā

Drukāt

Sanāciet, Jāņa bērni,

Sagaidiet Jāņa dienu,

Jāņa diena lepni nāca,

Ugunīs vizēdama.

 

     No sendienām saglabājusies tradīcija vasaras saulgriežos gada visīsāko nakti pavadīt kuplā pulkā pie ugunskura, dziedot līgo dziesmas.

Arī Lipušku ciema iedzīvotāji 23. jūnija vakarā pulcējās pie Tautas nama, lai atsauktu atmiņā senās Līgo jeb Zāļu vakara tradīcijas.

Pasākumu ievadīja Mākoņkalna TN amatierteātra „ Raudive” aktieri, kas izspēlēja jautras un ne tik jautras situācijas no R. Blaumaņa „Skroderdienām Silmačos”. Šoreiz, līdztekus jau pazīstamiem lomu atveidotājiem, lugas iestudējumā piedalījās arī divi debitanti- Ieviņas lomas atveidotāja Santa Kairiša un pagasta pārvaldes vadītājs Sergejs Bašmakovs, kas iejutās saimnieka Alekša lomā. Silmaču saimes ļaudīm aplīgot saimnieku un saimnieci nāca talkā Mākoņkalna folkloras kopa. Līgo dziesmai izskanot, saimniekam galvā tika uzlikts ozola, bet saimniecei- jasmīnu vainagi. Kā atbildot uz līgotāju laba vēlējumiem, saimnieki nāca ar tradicionālo Jāņu cienastu- sieru un alu. Folkloras kopas dalībnieki rādīja dažādas rotaļdejas un aicināja piedalīties arī skatītājus, kā arī pastāstīja par līgo nakts maģiskajām izdarībām, piemēram, par papardes zieda meklēšanu. Kā izrādījās, papardes zieda meklēšanas rituāls- jāšana uz slotas kāta, izpelnījās diezgan lielu publikas atsaucību.

          Pasākuma laikā, brīdī, kad saule grima aiz apvāršņa, tika iekurināts lielais Jāņu ugunskurs, jo tautas tradīcijas nosaka, ka Līgo naktī tumsa nedrīkst iestāties. Jāņu nakts ugunskura liesmas nes svētību mūsu laukiem, pļavām, tīrumiem un dārziem.